Wentylacja w łazience

 

Zgodnie z definicją zawartą w poradniku Wentylacji i klimatyzacji, „wentylacja to planowany nawiew i usuwanie powietrza z obsługiwanego pomieszczenia”  owa definicja zawarta jest w normie PN-EN 15251:2007 oraz PN-83B-03430 (Az3:2000)*.

Zła wentylacja w łazience może powodować nagromadzanie się wilgoci, pleśni, grzybów. Może prowadzić do alergii, bólów głowy, poczucia zmęczenia oraz prowadzi do chorób układu oddechowego. Wydawać by się mogło, że w łazience wystarczy uchylić okno lub zamontować kratkę wentylacyjną… a co w momencie, gdy pojawia się nie przyjemny zapach, skrapla nam się woda na lustrze, ścianach, na oknie?

Według Polskiej Normy minimalny strumień odprowadzonego powietrza z  łazienki powinien wynosić 50m3/h, a z toalety 30m3/h.

Prawidłowa wentylacja zapobiega powstawaniu szkód wywołanych wilgocią, powstrzymuje rozwój pleśni, usuwa zapachy, parę wodną, dwutlenek węgla poza obręb pomieszczenia.

W małych łazienkach wystarczy wentylacja grawitacyjna – czyli kratka wentylacyjna, która to zapewni stabilną i o wiele większą siłę „ciągu”. Przy zakupie należy pamiętać, aby obudowa kratki w całości zasłaniała „otwór wentylacyjny”. W drzwiach powinny być otwory pozwalające na swobodny przepływ powietrza, a kratka powinna znajdować się jak najdalej od drzwi i najlepiej pod sufitem i nie wolno ich zakrywać.

Niekiedy przy źle wykonanej wentylacji w domu, powietrze cofa się do środka i wentylacja nie spełnia swojego zadania. Problem może tkwić w niekorzystnych warunkach pogodowych, w zabrudzeniu kratki lub braku nawiewników. Czasem warto rozważyć wentylację mechaniczną.

W większych łazienkach warto rozważyć wentylacje mechaniczną, która nie wszędzie znajdzie zastosowanie (wymiana powietrza odbywa się dzięki wentylatorom, a dokładnie mówiąc, dzięki kanałom wentylacyjnym). Jednakże nie wolno ich montować, gdy w łazience są wloty do systemu spalinowego junkersa lub pieca gazowego.

Koniecznie powinno się czyścić regularnie kratkę wentylacyjną w łazience, a raz na rok należy „wezwać” kominiarza aby sprawdził drożność wentylacji.

 

 

Źródło:

*Hendiger J., Ziętek P., Chludzińska M., Wentylacja i klimatyzacja. Materiały pomocnicze, Warszawa 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *