Pomiar skuteczności wentylacji

Pomiary wentylacji

Prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana wentylacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, co jest ważne dla użytkowników danego obiektu, jak i samego budynku. Wraz z jej eksploatacją zmieniają się jej parametry, takie jak wydajność, przepływ powietrza czy poziom emitowania hałasu. Cykliczne sprawdzanie szczelności wentylacji informuję o jej prawidłowym działaniu lub o ewentualnych spadkach komfortu i bezpieczeństwa dla użytkowników.

System wentylacyjny odpowiada za odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci oraz usuwa zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy.  Wentylacja ma ogromny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jej użytkowników bez względu czy chodzi o domek jednorodzinny, mieszkanie czy obiekt użyteczności publicznej.

Często właściciele bagatelizują kwestie pomiarów wentylacji, jednak należy pamiętać o okresowym sprawdzaniu zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nie prawidłowo działająca wentylacja naraża użytkowników na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, spadek wydajności urządzeń wentylacyjnych oraz zwiększony pobór energii elektrycznej co przekładać się może na zwiększone rachunki za prąd.

Pomiar wentylacji polega na porównaniu wartości projektowych z wynikami uzyskanymi w czasie wykonywania czynności kontrolnych. Sprawdza się podstawowe parametry pracy wentylacji, takie jak wartość temperatury, wartość ciśnienia, poziom emitowanego hałasu, przepływ układu oraz wydajność wentylacji. Dzięki dokonaniu odpowiednich badań można ustalić, czy dana instalacja działa z taką wydajnością, jaką zakładali jej projektanci. Do pomiarów potrzebne są profesjonalne narzędzia jak, m.in. manometry oraz anemometry, których obsługą powinni zająć się wykwalifikowani pracownicy. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych badań właściciel lub zarządca obiektu otrzymuje protokół, czyli dokument zawierający informacje o stanie wentylacji.

Polskie prawo nie precyzuje, jak często powinno przeprowadzać się badanie szczelności układów wentylacyjnych. Jednakże prawo budowlane wskazuje, że obiekty powinny być kontrolowane pod względem stanu technicznego przynajmniej raz do roku – dotyczy to jednak całych konstrukcji, a nie poszczególnych instalacji. Taka częstotliwość może jednak okazać się niewystarczająca, zwłaszcza w przypadku systemów wentylacyjnych, które są narażone na bardzo intensywną eksploatację, np. w zakładach produkcyjnych. Z tego powodu w branży przyjęło się, że pomiar wentylacji należy wykonywać co najmniej 2 razy w roku.

Przeprowadzenie skuteczności wentylacji jest szczególnie ważne przed sezonem grzewczym – dzięki temu można w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości w działaniu systemu i uniknąć groźnych następstw. Pomiary wykonuje się nie tylko w przypadku już używanych układów, ale także tych, które dopiero oczekują na odbiór przez Sanepid czy Nadzór Budowlany. Za zlecenie i dopilnowanie kontroli odpowiada właściciel lub zarządca budynku.

Fot. PIXABAY

Warto podkreślić, że okresowe pomiary wentylacji powinny być przeprowadzane nie tylko w wielkopowierzchniowych sklepach, restauracjach, szpitalach czy hotelach, ale także wszelkich obiektach o charakterze mieszkalnym. Nieprawidłowe działanie instalacji może mieć negatywne skutki bez względu na jej rozmiar i stopień złożoności.

 

 

Zespół AT-KLIMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *