Wentylator sufitowy… rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za klimatyzowanym domem

Obecnie uważa się, że co trzecia osoba w Polsce zmaga się z różnego rodzaju alergiami. Wiosna oraz lato to najtrudniejsze pory roku dla osób uczulonych. Wysokie stężenie pyłków, przy otwartych oknach, oraz przy obecności zwierząt domowych, może wywołać lub spowodować nasilenie się objawów jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek, łzawienie i swędzenie oczu, a nawet doprowadzić do atopowego zapalenia spojówek.

Pierwsze co się nasuwa na myśl to klimatyzacja – pozwala ma utrzymanie optymalnych warunków w pomieszczeniach. Jednakże należy pamiętać o regularnych przeglądach urządzeń, gdyż cząsteczki kurzu, drobnoustrojów, pyłków osiadają na filtrze urządzenia i może powodować jej zatykanie, co przekłada się na sprawność i wydajność urządzenia. Niestety nie każdy dobrze się czuje w klimatyzowanych pomieszczeniach, a niekiedy wydatek jest tak spory (ze względu m.in. na specyfikę montażu), że nie każdy jest gotów go ponieść. Sporym problemem są drobnoustroje i zarodniki grzybów, które przy odpowiedniej wilgotności powietrza mogą się bez przeszkód rozwijać. Jest to przyczyną nie tylko brzydkiego zapachu, ale może też wyzwolić procesy alergiczne i działać toksycznie na śluzówkę układu oddechowego (tzw. choroba klimatyzacyjna).
Interesującym rozwiązaniem mogą się okazać wentylator sufitowy. Wymuszają ruch powietrza poprawiając jego cyrkulację oraz przyspieszając wymianę. Dzięki niemu można płynnie i szybko zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach poprzez wyrównanie rozkładu temperatur na wysokości pomieszczenia (najbardziej komfortowo jest jeśli temperatura na wysokości głowy jest niższa niż tuż nad podłogą). Nie bez znaczenia jest także fakt, że ruch powietrza zapobiega kondensacji pary wodnej na ścianach a co za tym idzie powstrzymuje pojawianie się grzybów. Intensyfikacja ruchu powietrza potęguje ponadto efekt schłodzenia.

Wszystko to przy dużo mniejszym nakładzie pieniędzy (tańszy koszt wentylatora, niższy koszt eksploatacji) oraz wysiłku (brak filtrów przewodów do czyszczenia). Kubatura mieszkań jest wystarczająca aby wentylator stosować w ciągu dnia, a wieczorem, gdy stężenie pyłków jest najniższe przewietrzyć mieszkanie.

Na rynku jest różnorodny wybór, jeśli chodzi o średnicę wentylatorów jak i rodzaj ich przeznaczenia (do hali, na ścianę, stojące, kasetonowe, z oświetleniem).

 

Źródło:

Opracowanie własne,

www.mp.pl,

www.ecap.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *