Kurtyny powietrza
W ofertach należących do grupy klimatyzatorów można znaleźć kurtyny powietrzne. To urządzenia, które możemy spotkać głównie centrach handlowych, halach przemysłowych i innych dużych obiektach, szczególnie użyteczności publicznej.
Czym są kurtyny powietrzne?
Kurtyny powietrzne z reguły są umieszczane nad wejściem do danego budynku. Przepisy Sanepidu mówią, iż pomieszczenia nieposiadającej przestrzeni przy wejściu, tzw. „wiatrołapu” winny mieć zamontowaną kurtynę powietrzną. Jest to sposób na energooszczędne utrzymanie stałych warunków cieplnych, gdy drzwi wejściowe są regularnie otwierane. Kurtyny najczęściej montuje się w galeriach handlowych, sklepach, halach sportowych czy też biurowcach. Wszędzie tam, gdzie cały czas jest ruch w wejściu, kurtyny powietrzne są niezbędne. Mają one wpływ na utratę ciepła we wnętrzu danego budynku w zimie. Tak samo są one konieczne przy wysokich temperaturach, aby zachować odpowiednio niską temperaturę w sklepie, galerii czy innym miejscu. Kurtyny powietrzne są więc do użytkowania przez cały rok. Ogólnie mówiąc – odizolowują one wnętrze budynku od wpływu czynników z zewnątrz. Zalicza się do tego: ciepło, zimno, spaliny, kurz, pył i różnego rodzaju insekty.
Zasada działania kurtyny powietrza
Kurtyna zapobiega niekontrolowanym przepływom powietrza poprzez stworzenie niewidzialnej bariery, która sprawia, że ciepłe powietrze z wewnątrz nie ucieka na zewnątrz, a w przypadku chłodnych pomieszczeń odwrotnie. Urządzenie wypuszcza pionowy strumień powietrza prosto w dół, co ogranicza do minimum dostawanie się zewnętrznych czynników. Co więcej, jeśli kurtyna powietrzna ma wbudowaną nagrzewnicę, to spełnia także rolę dodatkowego źródła ciepła. Aby urządzenie było w pełni efektywne, musi zostać dobrane odpowiednio do danego budynku. O wyborze danego modelu decyduje kilka czynników.
Jak wybrać odpowiednią kurtynę powietrzną?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość otworu drzwiowego, a konkretnie wysokość na jakiej zostanie zamontowane urządzenie. Nie może ona być większa niż tzw. zasięg urządzenia, czyli maksymalną wysokość, na jakiej kurtyna będzie pracować w pełne sprawności. Kolejną istotną kwestią jest sterowanie. Większość urządzeń na rynku wymaga podłączenia ich do zewnętrznego sterownika. Są jednak rozwiązania na rynku, które mają już wbudowane sterowanie, ich pracę regulują nabudowane przyciski oraz czujnik ruchu.
Kurtyna powietrzna – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Kurtyny powietrzne są spotykane w wielu miejscach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie często są otwierane i zamykane drzwi wejściowe. Szczególnie takie o dużych rozmiarach lub te obrotowe. Kurtyna powietrzna zapewni optymalne warunki wewnątrz budynku. Nie narazi na duże straty ciepła, czy też wzrost temperatury. Co więcej, powietrze będzie czystsze, niż na zewnątrz. To także istotny aspekt korzystania z kurtyny powietrznej.
Zespół AT-KLIMA