Automatyka w instalacjach chłodniczych
Poziom instalacji chłodniczych rośnie, obok sprawności oraz wydajności potrzebna jest komfortowa i intuicyjna obsługa. Poniżej po krótce opis nie których urządzeń.
Sterowniki pozwalają m.in. na regulację temperatury, sterowanie wentylatorami, zaworami elektromegnetyczny i rozprężnymi czy kompresorem. Składają się z zaawansowanych mikroprocesorów, pozwalają kontrolować jeden lub kilka parowników. Można ustawić uruchomienie alarmu po przekroczeniu ustalonych wartości oraz automatyczne wysłanie informacji do centrali serwisowej.
Regulatory temperatury (elektroniczne) zwane parametrycznymi. Popularne są regulatory temperatury swobodnie programowalne, które to można skonfigurować z indywidualnymi wymaganiami Klienta. Działaniem przypominają sterowniki. Producenci proponują proste regulatory, które głównie stosuje się do indywidualnych nastawów temperatury w pomieszczeniu.
Presostaty inaczej czujniki różnicy ciśnień. Stosowane jako komponenty zabezpieczające i optymalizujące pracę układów chłodniczych. Ich zadaniem jest zabezpieczyć instalację przed zbyt niskim bądź zbyt wysokim ciśnieniem. W momencie wykrycia różnicy poziomu ciśnień presostat wyłącza zasilanie poszczególnych części instalacji bądź całego urządzenia.
Zawory rozprężne regulują wtrysk czynnika chłodniczego do parownika. Wtrysk jest regulowany przegrzaniem. Zawory dostarczane są z przyłączami śrubunkowymi, miedzianymi lub bimetalicznymi (miedziowana stal nierdzewna) do lutowania.
Zawory elektromegnetyczne (elektrozawory) ich zadaniem jest otwieranie lub zamykanie przepływu w instalacji chłodniczej. Ich pracę kontrolować można za pomocą elektronicznych regulatorów lub sterowników. W systemach chłodniczych stosuje się zawory elektromagnetyczne bezpośredniego działania lub z serwerosterowaniem.
W instalacjach chłodniczych występują również inne urządzenia jak przepustnice powietrza, detektory gazów (często czujniki wycieku freonów) czy też czujniki temperatury.
Opracowanie zespół AT-KLIMA