Wentylator dachowy

Wentylatory dachowe to jedne z podstawowych elementów wentylacji mechanicznej wywiewnej, nawiewno-wywiewnej czy hybrydowej (połączenia wentylacji mechanicznej wywiewnej z wentylacją grawitacyjną).

Mają za zadanie usuwać zużyte powietrze z wnętrza budynku lub pojedynczych pomieszczeń (w zależności od stopnia rozbudowy instalacji wentylacyjnej, przeznaczenia danego budynku czy tez konkretnego pomieszczenia).

Wentylatory dachowe mogą być dzielone pod względem ciśnienia powietrza:

·         Wentylatory promieniowe charakteryzujące się kształtem łopatek, który pozwala rozrzucać powietrze na boki. Następnie kierowane jest ono do wylotu. Taki model pracy powoduje, że sprawdzają się one wszędzie, gdzie potrzebny jest wysoki spręż i duża wydajność objętościowa. Doskonale nadają się do wentylacji miejscowej.

·         Wentylatory osiowe to urządzenia przeznaczone do tłoczenia powietrza o niskim ciśnieniu. Są zbudowane tak aby gaz przepływający przez wirnik nie zmieniał kierunku. Wentylatory osiowe są wykorzystywane w wentylacjach ogólnych.

Wentylatory dachowe  dzielą się z uwzględnieniem kierunku wyrzutu transportowanego medium:

·         Wentylatory dachowe z wylotem pionowym wyrzucają powietrze na kilka metrów w górę, następnie może być ono transportowane razem z wiatrem, trafiając do znajdujących się niedaleko czerpni powietrza czy okien sąsiadujących domów. Z tego względu decydując się na taki rodzaj wentylatora, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od pobliskich obiektów oraz poszczególnych elementów instalacji.

·         Wentylatory dachowe z wylotem poziomym stosowane tylko w instalacjach, w których nie ma ryzyka mieszania się wyrzucanego powietrza z powietrzem wtłaczanym do wnętrza budynku. Najlepiej sprawdzają się w instalacjach, w których usuwane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń.

Zastosowanie wentylatorów dachowych

Wentylatory dachowe montuje się na wylotach kanałów wentylacyjnych lub bezpośrednio w dachu, w przypadku wentylacji wyciągowej poddasza. Na rynku dostępna jest cała gama najróżniejszych wentylatorów dachowych –  przeznaczone do niewielkich domków jednorodzinnych i biur, jak i do dużych hal produkcyjnych. Stworzono nawet wentylatory do konkretnych celów, jak np. oddymiające i antywybuchowe. Zależnie od warunków, do jakich są przeznaczone, mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub galwanizowanej blachy stalowej.

Służą do wymuszania ruchu powietrza w danym kierunku z zachowaniem konkretnej wydajności. Pełnią rolę sprężarek, ponieważ zwiększają przy tym energię kinetyczną transportowanego powietrza. Dachowe wentylatory wyposażone są w napędzane elektrycznie silniki – na ogół działają na prąd zmienny, ale spotkać można także modele na prąd stały.

 

W zależności od dobranych parametrów wentylatory dachowe są wszechstronnymi urządzeniami, które można wykorzystać właściwie do każdego typu.

Dobór

Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę to bez wątpienia:

·         spręż dyspozycyjny (czyli maksymalne opory instalacyjne, jakie jest w stanie pokonać wentylator, by usunąć wymaganą ilość powietrza);

·         wydajność;

·         materiał, z jakiego wykonano wirniki i obudowę;

·         sposób zasilania;

·         szczelność wodna obudowy;

·         metoda wyrzutu powietrza;

·         maksymalna temperatura pracy;

·         natężenie generowanego hałasu.

W wyborze odpowiedniego wentylatora warto też wspomagać się przepisami i normami. Dla przykładu w treści Polskiej Normy PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej można znaleźć wymagane prawnie wielkości strumieni powietrza usuwanych z poszczególnych pomieszczeń. Na podstawie ich sumarycznych wartości można określić potrzebną wydajność wentylatora lub wentylatorów, zależnie od budowy systemu wentylacyjnego.

Wentylatory dachowe to urządzenia przeznaczone do zastosowania w instalacjach wyciągowych. Ich podstawową rolą jest zapewnienie ciągu w przewodach wentylacyjnych, a tym samym usuwanie zużytego powietrza i zanieczyszczeń gazowych z wnętrz budynków (całych lub ich fragmentów) lub pojedynczych pomieszczeń. Przeznaczone są do systemów wentylacji hybrydowej oraz mechanicznej wywiewnej lub nawiewno-wywiewnej. Obecnie dostępne jest przynajmniej kilka typów tych urządzeń, różniących się budową i sposobem wydmuchiwania powietrza (tj. z wyrzutem poziomym i pionowym). Aby mieć pewność, że urządzenia te będą działać sprawnie i pracować bezawaryjnie, najlepiej wykorzystywać modele wytwarzane przez renomowanych producentów.

 

Zespół AT-KLIMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *