Warunki techniczne 2024

Warunki techniczne 2024 r.

Od 15 sierpnia obowiązują nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany te wprowadza Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 9 maja 2024 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 726). Poniżej lista, jakie nowe warunki techniczne 2024 weszły w życie.

 

Kluczowe zmiany w usytuowaniu budynków

Nowelizacja precyzuje zasady dotyczące odległości budynków od granic działki. W § 12 ust. 1 rozporządzenia określającym dopuszczalne odległości budynku na działce budowlanej od granicy tej działki uściślono, że każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę.

Dopuszczono usytuowanie budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki w odległości mniejszej niż 4 m, lecz nie mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, pod warunkiem że:

  • ściana budynku jest usytuowana w sposób inny niż równoległy do tej granicy działki;
  • odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki.

Do rozporządzenia dodano nowy załącznik zawierający rysunki przedstawiające sposób określania minimalnej odległości budynków od granicy działki budowlanej.

 

Bezpieczeństwo pożarowe i drewniane elementy

Nowe przepisy umożliwiają szersze zastosowanie elementów drewnianych w budownictwie, co jest dużym krokiem w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. Zmiany pozwolą m.in. na wykonywanie drewnianych konstrukcyjnych elementów liniowych (belki, słupy) w budynkach niskich. Zgodnie z określonymi w przepisach wymogami wymiar przekroju poprzecznego takich elementów musi wynosić co najmniej 14 cm, klasa odporności ogniowej tych elementów nie może być niższa niż R 30, a ponadto należy zastosować rozwiązania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się pożaru między kondygnacjami.

 

Ograniczenie w liczbie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych

Ograniczona została liczba miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, które mogą być zbliżone do okien budynków, ilość stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, które mogą być zbliżone do okien budynków będzie musiało być co najmniej jedno ale nie więcej niż 6 % ogólnej liczby stanowisk postojowych.

 

Minimalna powierzchnia użytkowa lokalu użytkowego

Lokal użytkowy w budynku posiada powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2, przy czym dopuszcza się wydzielenie lokalu użytkowego o mniejszej powierzchni użytkowej, jeżeli znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej i posiada bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Wymóg ten nie dotyczy lokali znajdujących się w:

a) budynkach zamieszkania zbiorowego lub budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono lokal użytkowy;

b) budynkach, dla których przed dniem 1 sierpnia 2024 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, do którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu lub zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

 

Wzmożone wymagania izolacyjności akustycznej

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wymagane jest stosowanie przegród między mieszkaniami w budynkach jednorodzinnych, które będą spełniać określone normy izolacyjności akustycznej, jak dla przegród między lokalami mieszkalnymi w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Jest to szczególnie ważne dla inwestorów, którzy zdecydują się na projekt domu dwulokalowego, gdyż będą musieli szczególnie zadbać o parametry przegród oddzielających mieszkania.

 

Zmniejszenie zagęszczenia zabudowy – minimalna odległość między budynkami wielorodzinnymi

Warunki techniczne 2024 zmieniły brzmienie przepisów dotyczących sytuowania budynków i minimalnej odległości od granicy działki. Przed zmianą minimalne odległości budynku od granicy działki wynosiły 3 metry w przypadku ściany budynku bez okien lub drzwi lub 4 metry gdy na elewacji sąsiadującej z granicą działki znajdują się okna lub drzwi. Obecnie warunki techniczne 2024 zwiększają minimalne odległości między budynkami:

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy;

3) 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

4) 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy.”

Rozporządzenie dopuszcza budynku w odległości mniejszej niż wskazane, ale jedynie w szczególnych przypadkach. Nowe warunki techniczne 2024 mają rozwiązać problem „zaglądania sąsiadom w okna” w trosce o większą prywatność i komfort mieszkańców osiedli domów wielorodzinnych.

 

Zwiększenie dystansu pomiędzy budynkami przeznaczonymi na cele produkcyjne i magazynowe a budynkami mieszkalnymi

Budynek produkcyjny lub magazynowy, który ma  powierzchnię zabudowy przekraczającą 1000 m2, wg nowych warunków technicznych powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 30 m od ściany znajdującego się na innej działce budynku mieszkalnego lub budynku zamieszkania zbiorowego. Taka sama odległość odnosi się do budynków, które otrzymały już pozwolenie na budowę lub zostało dokonane zgłoszenie budowy. Wcześniej nie było żadnych konkretnych przepisów, które określałyby odległości pomiędzy budynkami przeznaczonymi na cele produkcyjne i magazynowe a budynkami mieszkalnymi.

 

Minimalna powierzchnia terenów zielonych

Według nowych zapisów, na działkach budowlanych, na których mają powstać budynki mieszkalne wielorodzinne, budynki opieki zdrowotnej lub budynki oświaty, tereny zielone powinny zajmować co najmniej 25% powierzchni działki. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zostało to inaczej ustalonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

 

Pomieszczenia do karmienia i przewijania osób ze szczególnymi potrzebami

Według nowych warunków technicznych 2024, w budynku gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2, a także na stacji paliw o powierzchni powyżej 100 m2, musi znajdować się pomieszczenie dostosowane i przeznaczone wyłącznie do karmienia i przewijania dzieci. Natomiast pomieszczenie dostosowane i przeznaczone do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami musi występować między innymi w budynku przeznaczonym na potrzeby administracji publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m2. Wymóg ten nie odnosi się do budynków, które przed dniem 1 kwietnia 2024 r. uzyskały pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy. Wcześniej takiego wymogu nie było, a regulacje dotyczyły jedynie miejsc do karmienia i przewijania dzieci.

Tego typu zmiany nie tylko wspierają rodziny, ale także przyczyniają się do tworzenia bardziej przyjaznych i dostępnych przestrzeni publicznych.

 

Obowiązkowe pomieszczenia na rowery i wózki w bloku

Nowością jest to, że w budynku wielorodzinnym powinno zostać wydzielone specjalne pomieszczenie na rowery i wózki dziecięce. Musi znajdować się zaraz przy wejściu do bloku lub na kondygnacji podziemnej, jeżeli dojeżdża do niej winda.

Wózki dziecięce mogą być przechowywane w budynku gospodarczym, altanie lub wiacie o powierzchni co najmniej 15 m2. To duże ułatwienie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Wcześniej byli zmuszeni zostawiać wózki dziecięce i rowery w ogólnodostępnych przestrzeniach wspólnych, jak korytarze czy klatki schodowe, powodując utrudnienia.

 

Wzmożone wymagania dla placów zabaw i miejsc rekreacji

Wcześniej miały zazwyczaj niewielką powierzchnię i nie stanowiły atrakcji dla najmłodszych mieszkańców okolicznych zabudowań. W nowych warunkach technicznych 2024 regulacjami objęto również kwestie dostępności przestrzeni rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami.

  • Plac zabaw dostępny dla osób z niepełnosprawnościami jest obowiązkowy przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i zespole budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które mają co najmniej 20 mieszkań. Tereny zielone muszą zajmować co najmniej 30% powierzchni placu zabaw.
  • Miejsca rekreacyjne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami powinny być wyznaczone przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i zespole budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które mają co najmniej 20 mieszkań. Tereny zielone muszą zajmować co najmniej 30% powierzchni miejsca rekreacyjnego.

W rozporządzeniu zawarto również wiele innych wytycznych dotyczących placu zabaw. Dotyczą one między innymi:

  • nasłonecznienia;
  • odległości od ulic i dróg;
  • wysokości ogrodzenia;
  • powierzchni;
  • wyposażenia.

Wymienione są również sytuacje, w których nie ma obowiązku wykonywania placu zabaw. Jednym z nich jest przypadek, gdy najbliższy tego rodzaju obiekt znajduje się w odległości nie większej niż 750 m od granicy działki, na której ulokowany jest budynek mieszkalny wielorodzinny.

 

Większa prywatność na balkonach i loggiach

Nowe warunki techniczne 2024 wprowadzają obowiązkowe przegrody na balkonach, co ma zapewnić mieszkańcom większą prywatność. Wcześniej nie było takiego obowiązku. W przypadku, gdy balkony znajdują się na jednej płycie, to należy zastosować stałą przegrodę o przepuszczalności światła nie mniejszej niż 30% i nie większej niż 50%. Jej minimalna wysokość to 2,2 metra (od posadzki), a minimalna szerokość to 2 metry. Gdy balkon jest węższy, to przegroda powinna być na całą jego szerokość.

 

Link do rozporządzenia:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240000726

 

 

 

Zespół AT-KLIMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *