Odpowiednio dobrany okap w gastronomii to dbałość o higienę i bezpieczeństwo oraz komfort pracy.
Zadaniem okapów jest oczyszczenie kuchni z zapachów i niepożądanych oparów. Skutecznie usuwają wilgoć powstającą podczas gotowania, co skutecznie eliminuje powstawanie pleśni oraz poprawia tym samym jakość powietrza.
Kluczowymi parametrami są wydajność oraz moc okapu, które należy wziąć pod uwagę podczas jego wyboru. Istotne jest, w przypadku kuchni, w której to procesy są bardzo intensywne i trwają każdego dnia przez wiele godzin, odpowiednie dobranie urządzenia, którego zadaniem będzie wychwycenie i odprowadzenie ciepła, pary i zanieczyszczeń ( cząsteczek tłuszczu), jednocześnie zapewni odpowiedni bilans nawiewnego i wywiewnego powietrza. Wydajność okapu przemysłowego powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia i ilości generowanych zanieczyszczeń. Przyjmuje się, iż okap powinien być w stanie przefiltrować całą objętość powietrza w pomieszczeniu co najmniej dziesięć razy w ciągu godziny. Kolejną kluczową kwestią jest poziom hałasu generowany przez urządzenie, gdyż wpływa na komfort pracy.
W kuchniach gastronomicznych estetyka schodzi na drugi plan, ogromne znaczenie ma wydajność, trwałość oraz łatwość utrzymania czystości. Zaleca się stosowanie okapów wykonanych ze stali nierdzewnej. Jest odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę. Warto zwrócić uwagę na model z dobrze zaprojektowanym systemem filtracji powietrza. Zakup i montaż okapu do gastronomii wiąże się ze spełnieniem szeregu norm prawnych i wymogów bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające zgodność urządzenia z obowiązującymi przepisami norm europejskich czy polskich.