Nawilżacz powietrza
W każdym mieszkaniu lub domu wilgotność powietrza powinna być na poziomie 40-60%. Nie może być większa ani mniejsza, ponieważ ma to zły wpływ na zdrowie oraz samopoczucie.
- Zbyt suche powietrze źle wpływa na kondycję skóry, podrażania wnętrza nosa oraz gardło, a także doprowadza do swędzenia oczu.
- Za duża wilgotność może sprawić, że w powietrzu będzie unosić się zbyt wiele szkodliwych bakterii, wirusów, roztoczy oraz pleśni.
Nawilżacze powietrza to sprzęty zapewniające odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu niezależnie od pory dnia i roku.
Zasada działania nawilżacza zależy od jego rodzaju. Wyróżnia się nawilżacze ewaporacyjne, nawilżacze parowe i ultradźwiękowe. Działają na zasadzie uwalniania pary wodnej lub mikrocząsteczek wody do powietrza, co pomaga w nawilżeniu skóry, śluzówek i poprawie ogólnego samopoczucia. Ewaporacyjna technologia jest najzdrowsza i najbardziej zbliżona do procesów występujących w naturze.
Nawilżacze parowe działają poprzez podgrzewanie wody. Woda ze zbiornika trafia do odpowiedniej części urządzenia, pod którą znajduje się grzałka. Woda jest doprowadzana do wrzenia i zamienia się w parę wodną.
Nawilżacze ewaporacyjne korzystają z naturalnego procesu odparowywania. Po nalaniu wody przenika ona do maty ewaporacyjnej, która się kręci. Wentylator znajdujący się w środku urządzenia wciąga suche powietrze, kierując je na wilgotne komponenty, co powoduje jego przepływ przez nie. Następnie uwalniane są do powietrza mikrocząsteczki wody.
Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują wysokiej częstotliwości fale ultradźwiękowe. Woda z głównego zbiornika przepływa do komory rozpylającej, gdzie specjalna membrana generuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Fale te rozbijają cząsteczki wody, przekształcając je w drobną mgiełkę.
Od tego jak nawilżacz działa lub jaki model wybrać zależą indywidualne preferencje, jednak najbardziej naturalną technologią jest ewaporacja. Przypomina procesy nawilżania powietrza zachodzące w naturze przez wodospady, morze czy lasy.
Uzupełnianie zbiorniczka wodą z kranu bez filtrowania skutkuje osadzaniem się kamienia na filtrach i w zbiorniku na wodę, co skraca żywotność urządzenia i obniża jego efektywność. Zaleca się używanie czystej wody destylowanej lub z odwróconej osmozy. Woda destylowana jest oczyszczona poprzez destylację, a woda z odwróconej osmozy przefiltrowana przez specjalne membrany, co zapewnia ich czystość i eliminacje ryzyka osadzania się kamienia.